Stejně jako loni jsme i letos uctili památku lidické tragédie projektovým dnem s žáky devátých ročníků.
V rámci hodin dějepisu jsme věnovali velkou pozornost atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a na tragické důsledky, které tento mezinárodně výjimečný čin měl.
Poznávali jsme osudy Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, rekonstruovali jsme minuty v osudné zatáčce v Praze – Libni, pracovali s dobovými prameny, diskutovali o osudu sedmi statečných, kteří položili život za Československo v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.
V úterý 30. 5. jsme pak společně s žáky devátých tříd strávili celé dopoledne. Jsme moc rádi, že naše pozvání znovu přijal milý host, pan kronikář R. Vojkovský, který dětem poutavě líčil osudy několika místních občanů z Dobré, kteří přežili věznění v koncentračních táborech. Přání vyprávět jejich životní osudy, když už tady jednou nebudou, pak kronikář citlivě, s pokorou a úctou, plní. Společně jsme se podívali na film Lidice a dále pokračovali prací s historickými prameny, kterými byly letos vzpomínky židovských vězňů, pohřebního terezínského komanda, kteří měli za úkol pohřbít zastřelené lidické muže.
V závěru dne nás čekala krátká reflexe a zamyšlení nad tím, jak je důležité tyto historické momenty znát, abychom je mohli připomínat dalším generacím. Aby se nikdy nezapomnělo!
Věříme, že jsme cíl vzdělávacího projektu, a to rozvíjet kritické a historické myšlení, pracovat s historickými prameny, pěstovat pozitivní vztah k národní historii a vlastenectví, zhodnotit význam Operace Anthropoid v mezinárodních souvislostech a se znalostí věcí argumentovat při diskusi, naplnili.
Za tým dějepisářů Mgr. Magdaléna Dordová