Ve dnech 15.-19. května se naši žáci z 8. ročníku zúčastnili sportovně- turistického kurzu v malebných Beskydech. Početná skupina žáků s pedagogy bydlela v hotelu U Přehrady, který se nachází kousek od přehrady Morávka. Velmi příjemnou zprávou pro pedagogy byla hojná účast doberských žáků. Kurzu se totiž zúčastnilo 79 dětí.
Na první pohled mohl celý kurz „utrpět“ kvůli špatnému počasí. Na Morávce v tu dobu totiž pršelo a teplota také nebyla nijak příznivá. Ovšem ani tak se „malí horalové“ nenechali odradit. Ve chvíli, kdy z nebe přestaly padat dešťové kapky, tak volejbalové a tenisové hřiště bylo okamžitě plné. Největší odvážlivci si pak vyzkoušeli „slackline“, tedy chůzi po laně mezi dvěma stromy.
Kromě toho ale děti na kurzu získaly i mnoho praktických znalostí. Někteří žáci si například úplně poprvé vyzkoušeli stavění stanu nebo rozdělávání ohně, či stavění improvizovaného přístřešku pomocí celty. Velkou oblibu si pak pochopitelně získalo střílení ze vzduchovky pod dohledem pedagoga. Další dovedností, kterou si osvojili, je používání a orientace pomocí GPS a znalosti první pomoci. Aby si nabyté zkušenosti a poznatky žáci vyzkoušeli v praxi, rozdělili se do skupin. Následně pak s pomocí šifer museli dorazit do cíle, kterým byl vrchol Kyčera. Kromě toho jsme se také vydali na celodenní výlety, např. na vrcholy Kotař a Ropička, takže na válení se na Morávce opravdu nebyl čas!
Vztahy a chování osmáků
Velkým přínosem pak samozřejmě bylo prohloubení vztahů mezi jednotlivými spolužáky. Ti se během kurzu ještě lépe poznali. Z toho jsme měli my – pedagogové – velkou radost, protože dobrých kamarádů, na které je spolehnutí, není nikdy dost.
Abychom i během kurzu vzbudili mezi žáky soutěživého ducha, připravili jsme pro ně soutěž. A o co tedy šlo? Soutěžilo se o „titul Horal a Horalka“. Vítěze mezi sebou vybíraly děti na základě celotýdenní spolupráce, ochoty a laskavosti. Tady ale nastal „problém“! Jelikož se děti k sobě chovaly moc hezky, navzájem si pomáhaly a podporovaly se, nebylo lehké vybrat jednu dívku a jednoho chlapce. Nakonec se nejlepším Horalem stal Matěj Cviček z 8.B a nejlepší Horalkou se stala Elen Malyšková z 8.B.
Aby měli žáci „hmatatelnou památku“, získali na konci kurzu památeční medaili a sladké odměny. Největší odměnou ale jistě byla legrace, kterou jsme zažili, a nezapomenutelné společně strávené okamžiky.
Poděkování patří všem kolegům za spolupráci, nasazení a nápady, Klubu rodičů za příspěvek na dopravu, obci Dobrá za finanční prostředky na odměny a paní Šárce z našeho školního bufetu za přípravu sladkých odměn pro naše žáky.
Mgr. Petr Krus
Termín: 15.-19. 5. 2023
Místo: Morávka
Fotodokumentace z STK 8. ročníku ????