Poslední květnové úterý se zájemci z řad našich šesťáků zúčastnili zeměpisného odpoledne zaměřeného na geocaching (geokešink). Je to celosvětová hra spojující turistiku, sport a přemýšlení, která spočívá v hledání skrytého objektu zvaného cache (keš, keška), u kterého známe jeho zeměpisné souřadnice. Při hledání se většinou používají aplikace v chytrém telefonu nebo turistický GPS přijímač. Člověk zabývající se geocachingem, bývá označován slovem geocacher (geokešer, v Česku se používá také výraz kačer).
Geocaching vznikl v roce 2000 v USA den po odstranění umělé odchylky do té doby přidávané do signálu GPS. První keš v tuzemsku vznikla přibližně rok poté u Štramberku. Dnes jich je po celém světě aktivních přes 3 miliony, z toho jen v Česku přes 60 tisíc.
Šesťáci se během odpoledne seznámili s pravidly hry, zjistili, jak takové kešky mohou vypadat a jak důmyslně jsou některé z nich ukryty. Dověděli se, kde najdou jejich souřadnice, co vše v nich lze objevit nebo co mohou jejich prostřednictvím nechat putovat po světě. Vyzkoušeli si samozřejmě také hledání cvičných keší a zažili radost při jejich nalezení. Nyní už jim nejsou cizí zkratky jako „FTF“ nebo „TB“ a vědí, kdo je to „mudla“.
Všem zúčastněným přejeme spoustu nově objevených míst a nevšedních zážitků při hledání keší a pokud byste se i vy chtěli o geocachingu dovědět více, navštivte weby https://geocaching.com nebo https://geocaching.cz.
Mgr. Lukáš Kubiena