Jste na stránce: Základní škola Aktuality

Školní aktuality  

Projektový týden „Vesmír“ v 5. ročníku

V týdnu od 20. listopadu do 24. listopadu probíhalo v 5. ročníku projektové vyučování na téma Vesmír. Žáci v českém jazyce pracovali s texty „Lajka“ a „Jaké to je pracovat ve Vesmíru“.  Po přečtení textu museli odpovídat na otázky, či plánovat astronautům jejich pracovní náplň. Velice je zklamala a rozčílila informace, že lidé vyslali do Vesmíru psa Lajku, i když věděli, že se nemůže vrátit a zemře tam. V matematice kromě vesmírného počítání rýsovali podle zadání – všem se podařila krásná raketa, ve které si procvičili kromě přesného měření a rýsování i popis geometrických útvarů. V hodinách vlastivědy a přírodovědy jim pomohl k získávání informací i ozobot, kterému nejprve museli naprogramovat správnou cestu, a pak na internetu vyhledat informace o astronautech a prvních raketách vyslaných do kosmu. Také se ozoboti stali planetami a putovali po oběžných drahách kolem Slunce. Veliké díky patří naší paní zástupkyni Mgr. Michaele Kuboňové, neboť jsme využili i virtuální realitu a „koukli“ se do středu Země, položili jsme si planetu na dlaň a vyfotili se s ní. V informatice si procvičili práci v textovém editoru, kde upravovali text jak jinak než o Vesmíru a planetách. V angličtině si zopakovali řadové číslovky, seznámili se s anglickými názvy planet, zahráli si na wordwallu a pracovali se slovníky. Neopomněli jsme ani hodiny tělesné výchovy, kde děti měly meteorický roj, létání s letadýlky vytisknutými na 3D tiskárně, v pracovních činnostech vyrobily rakety a ve výtvarné výchově namalovaly nádherný vesmír a souhvězdí. 

Projektový týden jsme zpestřili výletem do Planetária a hvězdárny v Ostravě, kde jsme pozorovali ve dne hvězdnou oblohu v různých ročních obdobích a zhlédli úžasný sférický pořad „Albi, Felix a cesta do vesmíru“. Díky zatažené obloze jsme ve hvězdárně pouze zkontrolovali hvězdářské dalekohledy, otvírání pozorovací kopule, ale jedné skupině se ukázalo mezi mraky Slunce a mohli ho alespoň na chviličku pozorovat. Na prohlídku expozice a nákup upomínkových předmětů také zbylo dostatek času.
Během celého týdne děti podle zadaných kritérií zpracovávaly své Vesmírné lapbooky, které se jim skvěle podařily a některé z nich jsou opravdu uměleckými díly.

Mgr. Svatava Kubeczková a Mgr. Jiřina Zachníková 

image gallery


logo
Základní škola Dobrá,
příspěvková organizace

Dobrá 860, 739 51 Dobrá

Telefon: (sekretariát):
558 412 461, 734 802 097
E-mail: zsdobra@zsdobra.cz

Zpracování cookies  

Používáme cookies k optimalizaci webových stránek a služeb.
  Nezbytné cookies (funkčnost stránek)
Cookies třetích stran   Youtube - přehrávání vložených youtube videí
  Google analytics - statistika návštěvnosti
Vše o cookies, které používáme.