Projekt Odpady

Každý rok se v osmém ročníku koná celodenní projekt Odpady a hospodaření s nimi. Osmáci vyrážejí pěšky na Frýdeckou skládku, kde se seznámí s jejím chodem.

V pátek 8. října ráno jsme tedy vyrazili s celou třídou i my. Cesta byla dlouhá a počasí nám moc nepřálo, ale za takovou zkušenost to opravdu stálo. Na skládce jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Průvodci byli milí a snažili se nám dopodrobna vysvětlit, co vše se v areálu skládky každý den odehrává. Nejprve jsme zhlédli krátké video, ve kterém byly ukázány všechny části skládky a různé pozice zaměstnanců. Při dlouhé procházce skládkou jsme například viděli třídění skla, jak se drtí odpady ze staveb a kde končí vyhozené pneumatiky nebo bioodpad. Viděli jsme spoustu přístrojů. Nejvíce nás zaujal obrovský kompaktor, což je obrovský buldozer, který na skládce rozhrnuje neroztříděné odpadky z našich popelnic.

Zjistili jsme, že skládka produkuje i užitečné produkty. Pro zahrádkáře se zde z bioodpadu vyrábí kompost. Při tlení odpadků vznikají plyny, kterými se vytápí všechny budovy v areálu skládky. Ze skládky si odnášíme spoustu novinek a hlavně to, že vyprodukujeme opravdu velké množství odpadu, které zbytečně skončí na skládce. Třídění má tudíž smysl. Někteří z nás odcházeli nadšení a namotivovaní pořádně třídit odpad i doma.

Tereza Hanzlíková, Veronika Briosi, Kristýna Radová, 8. D

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací