ABAKU

Naše škola se zapojila do projektu ABAKU do škol. Co je to ABAKU? Je to hra s čísly, která je velice podobná hře SCRABLE, kterou zná asi 99 % lidí. Jak se tedy ABAKU hraje? Neskládáte slova, ale matematické příklady z vylosovaných číslic. Tato hra je už pro nejmladší školáky, kteří nejprve hledají „abaku„ číslo. Co to znamená? 235 je abaku číslo, protože pro něj platí 2 + 3 = 5, číslo 253 není abaku číslo, jelikož tak jako v českém jazyce, tak i v matematice musíme dodržovat správné pořadí. Přece byste nepřečetli písmenka esl jako les. Můžete namítat, to přece nemůže nikoho dlouho bavit? Proto se také obtížnost stupňuje, abaku čísla začínáme na sebe vázat, přidáváme další a další příklady až nám vznikne veliký pavouk. Dalo by se říct, že ABAKU roste s dětmi, v první třídě se používá jen sčítání a odčítání, v dalších ročnících násobení a dělení a na druhém stupni již mocniny a odmocniny.

Do naší školy zavítala paní lektorka, která dětem představila ABAKU s kostkami a kartami. Paní lektorka se nevěnovala jen dětem, ale i učitelům, kterým ukázala počítačovou verzi a všechny její možnosti. Nyní budou moci děti využívat i počítačovou hru, kde mohou řešit zadané úkoly, hrát proti robotu různých úrovní nebo hrát proti kamarádovi, což je ta nejzábavnější verze. Ve škole máme i těžší verzi, což je stolní desková hra, která je vhodná spíše pro starší žáky.

Mgr. Svatava Kubeczková

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací